Co może spowodować nie wymienienie na czas filtra powietrza?

Co może spowodować nie wymienienie na czas filtra powietrza?

Filtr powietrza HDW

Takich cząstek szczególnie dużo unosi się nad drogami w okresie letnim. Jest to suchy piasek i kurz. Zadaniem filtra powietrza jest ich wychwycenie. Nie powinno się więc bagatelizować konieczności wymiany takiego filtra w swoim pojeździe i należy to robić regularnie. Kierowcy, którzy często poruszają się po drogach gruntowych powinni robić to nawet częściej, niż zaleca producent. Nie jest to element kosztowny, a wymianę można przeprowadzić samodzielnie.

Czym grozi brak wymiany filtra na czas?

  • Mocno zanieczyszczony filtr powietrza powoduje spadek dynamiki silnika samochodowego, co wpływa na wzrost zużycia paliwa. Systematyczna wymiana filtra to sposób na oszczędność.
  • Czystość filtra powietrza to bardzo ważna kwestia w przypadku układów i instalacji gazowych. Mniejsza ilość powietrza przyczynia się bowiem bezpośrednio do tworzenia bogatszej mieszanki.
  • Zużyty filtr w znaczący sposób może zwiększać opory przepływu i tym samym zmniejszać moc silnika.
  • Niezwykle istotną kwestią jest również konieczność wymiany filtra kabinowego. Wpływa on bezpośrednio na jakość powietrza wewnątrz pojazdu i nasze zdrowie oraz komfort podróżowania.

Eksperci podkreślają, aby wybierając filtr powietrza decydować się na produkty znanych i cenionych marek. Tani filtr to tylko pozorna oszczędność, ponieważ ma znacznie słabsze parametry i znacznie szybciej należy go ponownie wymienić na nowy. Filtr wysokiej jakości chroni silnik przed ewentualnymi uszkodzeniami, spowodowanymi przez cząsteczki stałe znajdujące się w powietrzu.

Przeczytaj także jak wymienić filtr oleju!