Jak wymienić filtr oleju?

Jak wymienić filtr oleju?

Filtr olejowy

Aby pojazd funkcjonował w prawidłowy sposób, konieczna jest cykliczna wymiana oleju oraz jego filtra. Kiedy silnik samochodu pracuje, olej zużywa się, a filtr zanieczyszcza. Taką wymianę można przeprowadzić samodzielnie pamiętając, że zawsze, kiedy w pojeździe wymieniany jest filtr, konieczna jest również wymiana samego oleju (i odwrotnie!).

 

 

 

 

 

W jaki sposób można samodzielnie wymienić filtr olejowy w swoim samochodzie?

  • Pierwszym krokiem jest skompletowanie niezbędnych narzędzi – klucza nasadowego, (klucza do filtra oleju). Przyda się również pojemnik na zużyty olej oraz gumowe rękawiczki i ręcznik papierowy.
  • Najlepiej rozgrzać nieco silnik przed wymianą - wtedy pozbycie się starego oleju będzie znacznie prostsze i szybsze.
  • Następnie, samochód należy ustawić na poziomym podłożu i umożliwić dostęp do podwozia. Po wyłączeniu silnika, należy otworzyć maskę i korek wlewu oleju, który znajduje się w jego górnej części.
  • Kolejnym etapem jest znalezienie korka spustowego, który znajduje się na dnie miski olejowej. Pod nim ustawiamy pojemnik i następnie odkręcamy go przy użyciu odpowiedniego klucza. Kiedy korek będzie już całkowicie odkręcony – usuwamy go
  • natychmiast szybkim ruchem (uwaga na gorący olej - tu przydadzą się rękawiczki).
  • Kiedy cały olej spłynie z silnika, należy podłożyć miskę pod filtr oleju i rozpocząć jego demontaż. Do tego celu należy użyć specjalnego klucza. Razem z filtrem usuwa się również starą uszczelkę.
  • Miejsce mocowania starego filtra najlepiej jest oczyścić przy pomocy papierowego ręcznika z resztek oleju. Następnie,nową uszczelkę nawilża się olejem (dzięki temu uszczelka lepiej dopasuje się do gwintu) i dokręca nowy filtr aż do momentu, kiedy będzie stawiał opór (filtra nie dokręcamy kluczem!).
  • Kolejnym krokiem jest oczyszczenie korka spustowego i samego spustu. Wkręcamy go, a przy okazji dobrze jest również wymienić starą uszczelkę na nową.
  • W tym momencie można już przystąpić do wlania nowego oleju silnikowego przez górny otwór. Po wlaniu około ¾ warto odczekać kilka minut, aż olej dobrze rozprowadzi się i sprawdzić jego poziom za pomocą bagnetu.

Po zakończeniu procesu wymiany, warto włączyć silnik na kilka minut, a następnie po jego wyłączeniu sprawdzić, czy poziom oleju nie zmniejszył się i uzupełnić go, jeśli zajdzie taka konieczność (nowy filtr zassie olej, stąd niewielki ubytek po pierwszym uruchomieniu). Warto zweryfikować też, czy nie pojawiają się ewentualne przecieki.