Jak konserwować filtry K&N?

filtry K&N

Sportowe filtry marki K&N cieszą się dużym uznaniem wśród kierowców. Dlaczego? Filtry K&N to przede wszystkim inwestycja, która zwraca się za każdym razem, gdy będziemy dokonywali wymiany części eksploatacyjnych. Co więcej, odpowiednio zestrojony silnik, wraz ze sportowym filtrem K&N daje znaczącą poprawę osiągów. Przejdźmy jednak do rzeczy najważniejszej, czyli do tego, jak konserwować filter K&N.
 
Producent daje gwarancję na milion kilometrów. Filtr ten faktycznie wytrzymuje wiele, ale pod jednym warunkiem - gdy jest poprawnie konserwowany. Zwykłe filtry papierowe należy wymieniać średnio co 15 tysięcy kilometrów (lub częściej, gdy użytkujemy pojazd w warunkach enduro). Nie można ich myć lub czyścić. Filtry K&N nie są papierowe - to specjalne włókno i sylikonowa obudowa, którą można czyścić i oliwić. Producent specjalnie do tych czynności produkuje dwa preparaty - środek czyszczący i środek smarujący filtr.
 
Oto, jak należy konserwować sportowe filtry K&N.
  • Krok 1 - filtr należy dokładnie spryskać środkiem do czyszczenia, po czym odłożyć go na kilkanaście minut.
  • Krok 2 - następnie myjemy filtr pod bieżącą wodą i czekamy aż do osuszenia.
  • Krok 3 - dokładnie spryskujemy filtr środkiem smarującym. Producent przygotował zestawy czyszczące w spray'ach, co ułatwia konserwację.
  • Krok 4 - czekamy, aż środek smarujący wsiąknie w filtr. Zwykle potrzeba na to około 20 minut.
  • Krok 5 - instalujemy ponownie filtr K&N.
 
Dlaczego tak ważna jest konserwacja filtrów? Są to podzespoły eksploatacyjne - zatrzymują zanieczyszczenia, filtrują powietrze i dbają o to, aby do komory silnika nie dostawały się żadne zanieczyszczenia. Jeżeli filtr jest brudny lub uszkodzony, przepuszcza drobinki i zabrudzenia, które stają się dla silnika zabójcze. Dlatego należy podczas okresowego przeglądu sprawdzić, czy filtr nie wymaga konserwacji. Produkty marki K&N są nieco droższe od zwykłych papierowych filtrów, jednak mają jedną zaletę - można je konserwować i używać ponownie. W przeliczeniu, jeden filtr K&N i zestaw czyszczący to dużo mniejszy wydatek, niż zakup kilkunastu filtrów papierowych.