Filtr paliwowyNie każdy właściciel samochodu zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem układu paliwowo-wtryskowego jest filtr paliwa. Jego podstawowym zadaniem jest filtracja paliwa, na którego jakość kierowcy niestety nie mają wpływu, tankując nawet na najlepszych stacjach benzynowych.

Warto wiedzieć o tym, że filtry paliwa w silnikach diesla są znacznie bardziej narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń. Nie oznacza to jednak, że właściciele pojazdów z silnikami benzynowymi powinni bagatelizować kwestię wymiany filtra.

Warto wiedzieć o tym, że filtry paliwa różnią się od siebie. W przypadku silników benzynowych są to filtry przepływowe. W dieslach są to zaś filtry nakręcane i wkłady. Na pierwszy rzut oka ich rozróżnienie może wydawać się trudne. W przypadku wątpliwości, najlepiej jest skorzystać z porady profesjonalisty.

Niezależnie od rodzaju silnika, regularna wymiana filtrów paliwa zapewnia dobrą pracę silnika przez długie lata.

W jaki sposób można to zrobić samodzielnie?

      • Wymianę filtra najlepiej przeprowadzić na jesieni, ponieważ zima to bardzo trudny okres dla silnika. Przewody i filtry bardzo często zapychają się wówczas, niezależnie od rodzaju silnika samochodowego.
      • Podczas wymiany filtra, konieczne jest rozłączenie układu paliwowego. Skutkuje to oczywiście wylaniem paliwa, dlatego zaleca się, aby wymianę filtra paliwowego przeprowadzać zawsze w profesjonalnych warsztatach mechanicznych.
      • Jeśli filtr paliwa nie znajduje się w baku, a w zasięgu ręki, takiej wymiany można dokonać samodzielnie. Pomocny w znalezieniu filtra może okazać się przewód paliwowy. Jest on miękki i o grubości palca. Kierując się po nim, z pewnością dotrzemy właśnie do filtra. Te dwa elementy łączy metalowa opaska, którą można odkręcić lub zdjąć przy pomocy śrubokrętu.

Kiedy należy wymienić filtr paliwa?

Producenci zapewniają, że nowy powinien wystarczyć na około 40 tysięcy kilometrów. W praktyce, wpływ na konieczność wymiany filtra może mieć jakość stosowanego paliwa, parametry silnika, czy też rodzaj eksploatacji pojazdu.

A co z filtrem oleju? 

Wymiana filtra oleju, to bardzo kluczowa sprawa. Jej zaniedbanie może mieć kolosalne skutki dla silnika, czyli również dla naszego portfela. 

Chętnych dowiedzieć się wiecej odsyłamy do naszego postu - Jak wymienić filtr oleju?