Jak ocenić jakość filtrów?

Jak ocenić jakość filtrów?

Efiltry.pl radzą na co zwrócić uwagę przy wyborze filtrów

 

Filtry pełnią bardzo istotną funkcję. W układzie dolotowym silnika - filtry powietrza, w układzie smarowania silnika - filtry oleju, w kabinie samochodu - filtry kabinowe,  w układzie paliwowo-wtryskowym - filtry paliwa oraz w układzie hydraulicznym - filtry hydrauliczne. Ich głównym celem jest skuteczne zabezpieczenie poszczególnych układów i mechanizmów przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Na co jednak zwrócić uwagę, by mieć pewność, że dokonujemy dobrego wyboru? Podajemy kilka kryteriów na które warto zwrócić szczególną uwagę:

1. Powierzchnia filtra

Bibuła filtracyjnaIm materiał filtracyjny ma większą powierzchnię tym dłużej można go eksploatować. Ułożenie przegrody filtracyjnej w tzw. harmonijkę, jak na załączonym zdjęciu filtra kabinowego, sprawia, że czynna powierzchnia filtra jest znacznie większa niż powierzchnia czołowa. Powierzchnię filtracyjną łatwo określić mierząc ilość plis*powierzchnia plisy(wysokość*szerokość)*2.

 

 





2. Materiał filtracyjny

Rodzaje filtrów

W efiltry.pl wiemy jak ważne znaczenie dla parametrów filtracji ma odpowiedni dobór materiałów filtracyjnych. Powinny być one odporne na działanie wilgoci, temperatury oraz innych czynników. Przegrody filtracyjne w zależności od rodzaju zanieczyszczenia są wykonane z różnych materiałów takich jak:

  • celulozy - z różnymi dodatkami wpływającymi na ich właściwości, a następnie nasączane żywicami. Impregnacja włókien żywicami zabezpiecza je przed wpływem oleju, wody oraz oparów paliwa. W nowszych gatunkach papieru stosuje się dwie warstwy, przy czym papier z jednej strony ma inne właściwości niż z drugiej
  • poliestru – który jest ekonomiczny, trwały i uniwersalny. Bibuły zapewniają wysoką skuteczność filtracji przy zachowaniu dużej przepuszczalności powietrza, dlatego mogą być stosowane z powodzeniem w filtrach czyszczonych sprężonym powietrzem. z siatki która stosowana jest najczęściej w wielu gałęziach przemysłu. Materiały tego typu charakteryzują się długą żywotnością oraz idealnie nadają się do filtrowania bardzo drobnych frakcji.
  • włókna szklanego - dzięki bardzo drobnym włóknom, umożliwiają wysoką sprawność przepływów (nawet bliską obszaru submikronowego) połączoną z dobrą przepuszczalnością i wysoką pojemnością zatrzymywania zanieczyszczeń.

Im materiał ma większą powierzchnię, grubość i przepuszczalność tym większa jest jego chłonność. Czym gęstszy materiał tym większa jest jego skuteczność, a im mniejsze opory tym większa przepuszczalność. Mała gęstość z kolei daje dużą pojemność.

3. Dokładność filtracyjna 

Pierwszym czynnikiem opisującym dokładność filtracyjną są jednostki w mikronach. Czym one właściwie są? Nazwa mikron pochodzi z języka greckiego i oznacza drobiazg. Jest dziesiętnym ułamkiem podstawowej jednostki długości w układzie SI – metra, inaczej - jedna tysięczna milimetra. Dzięki tej jednostce oznacza się dokładność filtracji za pomocą danego wkładu. Im mniejsza liczba mikronów tym mniejsze zanieczyszczenia przejdą przez medium filtracyjne.

Rozmiar ludzkiego włosa w mikronach

Drugim czynnikiem jest współczynnik beta. Jest to liczba cząsteczek przed filtracją podzielona przez liczbę cząsteczek po filtracji. Im wyższy współczynnik beta, tym wyższa skuteczność przechwytywania filtra.

np. 5-mikronowy filtr Beta 1000 ma 99,99% skuteczności w usuwaniu cząsteczek o wielkości 5 mikronów oraz większych.

Wskaźniki beta Efektywność przechwytywania
1.01 1.0%
1.1 9%
1.5 33.3%
2.0 50%
5.0 80%
10.0 90%
20.0 95%
75.0 98.7%
100 99.0%
200 99.5%
1000 99.9%

Odpowiedni dobór powyższych kryteriów zapewni nam najwyższą jakość produktów, jednak należy zachować zdrowy rozum i zaufać producentom, że ich produkty zapewniają najwyższą skuteczność oraz są starannie wykonane z najlepszych materiałów zgodnie z przeznaczeniem.